אי התפוחים מאת הילה ארוון לא דורג.

מאת רינת יגל

רומן היסטורי מרגש וסוחף למעמקי התקופה.

עלילה בקצרה

מרגרט חנה אלישביץ ,מג, היא נערה בת 16 שהתייתמה מהוריה עקב סיבוך במחלת דלקת הריאות. לבדה בעולם היא נחושה לשנות את גורלה. היא עוזבת את שכונת העוני בפאתי לונדון בה היא חיה כל חייה עם הוריה העניים, לטובת שכונות טובות ועשירות יותר. מטרתה למצוא עבודה מסודרת וקורת גג לראשה. דרישותיה כמה שהן צנועות נתקלות שוב ושוב בקשיים ואי הבנות שהחברה והמעסיקים משבשים על לא עוול בכפה. ללא קורת גג ועבודה מג משוטטת ברחובות, חולה, בקור העז ובגשמים מנסה למצוא פתרון לגורלה כשתאונת כרכרה של בני המעמד הגבוה, נתקלת במג ומשנה את גולה לעד.

האחים לבית אליוט לוקחים אחריות לתאונה ואוספים את מג לביתם. מג מתעוררת אחרי מספר ימים של טיפול רפואי מסור ואוהד ולהפתעתה נאלצת להישאר בביתם כשסוד משפחתי מהעבר נחשף.

על הדמויות הראשית

מג המוכשרת מנסה לשנות את גורלה ויחד עם זאת לא לאבד את אמונה ודתה היהודית. לאורך העלילה היא נלחמת במוסכמות וחשה חצויה ואינה משלימה עם הדרך בה בחרו משפחת אליוט להמיר את החגים היהודים בנוצריים בגלל מעורבותם בחברה הגבוהה. למרות השבריריות שלה, גילה הצעיר, המבטא, העדר השכלה ונימוסי שולחן מנסה ללמוד ולהדביק את הקצב כמצופה ממנה במשפחת אליוט. הם טובים אליה והיא מנסה לא לאכזב אותם ובעיקר את עצמה ואהבתי את זה במג.
היא מכירה אט, אט את משפחת אליוט המצומצמת והמורחבת, רובם מקבלים אותה באהבה ונכונים לעזור לה להשתלב בחברה הגבוהה. אך ישנם בני משפחה שלא מאמינים לה, מחשיבים אותה למתחזה ושקרנית, כאלה שמפחדים לשמם הטוב בחברה הגבוהה. רבים הרימו גבה לגבי השתלבותה במשפחת אליוט וחיככו ידיים בהנאה בכל פעם שמעדה. אלה תמיד גרמו לה לזכור מאיפה היא הגיע ולא משנה מה היא תעשה וכמה תקריב מעצמה לעולם היא לא תהיה אחת מהם אלא תמיד הזרה, השונה, הענייה.

האם גורלה של מג יכול להשתנות? האם הכאב בליבה של מג יכול להשתנות? מי הוא בן בריתה של מג ומי ממתין למפלתה?

על הספר

הספר כתוב בגוף שלישי ולא גורע מהנאתו, להפך הוא מקרב את הקורא לעלילה ולהכיר מקרוב, כמעט, כל דמות בספר. מעשייה, המניעים שלה ותחושותיה.
הסופרת בנתה עלילה מרגשת, סוחפת, דרמטית ואיטית שהצליחה לגרום לי להישאב ולחוות כל מה שמג חוותה. עצב, שמחה, מסיבות, פרידות, חיזורים, עלבונות.
דמויות המשנה בספר תרמו רבות לעלילה והצליחו באופיים ותרבותם להגן אותם לזמן והתקופה כמו גם תאורי הנוף והחברה שבלטו לאורך העלילה כמו: אפרוריות, קור, כרכרות, כובעים, מניפות, שמלות, תה מנחה וסקונסים ועוד המון.

לסיכום

הכריכה קנתה אותי, התקציר שבה אותי ולעלילה נשאבתי. גמעתי את הדרמות והגורל של מג ביממה. לחובבות הרומן ההיסטורי, לונדון, התקופה הויקטוריאנית
ממליצה בחום.

לרכישת הספר לחצו כאן

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>