אלונה ירדן חושפת צד אחר לקראת צאת ספרה החדש "שבויה באהבה" 5/5 (5)

ספרה החדש של אלונה ירדן 'שבויה באהבה' הוא ללא ספק ספר מטלטל, כזה שיכול לסחוף ולרגש אך יחד עם זאת לעורר שאלות ותהיות הקיימות בכל אישה בשלב זה או אחר של החיים.
מדוע היא חוששת לפרסם אותו וכמה מעצמה היא מכניסה אל הדמויות ובין השורות?

כל זה בראיון עם הסופרת לקראת צאת ספרה ה-14

אם היו שואלים אותך לפני חמש שנים במה תעסקי היום, מה היית עונה?
וואו. אני חושבת שהייתי אומרת 'וואו' ומבקשת לחשוב על זה רגע, אבל בוודאי שלא הייתי מנחשת שאהיה סופרת.
מאז ומתמיד הייתי עסוקה בעשייה כלשהי ובכל כמה זמן הייתי ממציאה את עצמי מחדש.
לפני חמש שנים הייתי עצמאית בתחום השיווק ברשתות חברתיות, הייתי פעילה חברתית בעיר מודיעין ועשיתי את צעדיי הראשונים בעולם הצילום המקצועי. נראה לי שלא הייתי מציינת אף אחד מאותם עיסוקים כמו משהו שאעסוק בו גם חמש שנים אחרי, אבל אם תשאלי אותי עכשיו לחמשת השנים הבאות, תשובתי תהיה יותר ברורה.
אני מאמינה שהיום, בעוד חמש שנים, עדיין אהיה סופרת.
אני מקווה שחלק מספריי יתורגמו גם לאנגלית וימכרו באמזון, שאציע את יכולותיי בהוצאת ספרים לאור כדי לעזור לסופרים אחרים לשמור על זכויותיהם ליצירות שלהם במחירים הגונים ושאחייך.
אני מאמינה שאם אצליח לעשות את כל זה, בעוד חמש שנים אמשיך לחייך.

כשאת מתחילה ספר חדש, את בוחרת עבורו נושא או שהוא בוחר בך?
אני חובבת שליטה וככזאת, אני לא משחררת את המושכות בידי הנושא, אלא אוחזת בהן בכוח. אני מתחילה בבחירת נושא ומסר שחשוב לי להעביר ובונה סביבו דמויות שיעזרו לקוראות להיכנס אל ראשן של כל אחת מהן ודרכן להתחבר לעלילה. הכתיבה עבורי היא כלי לשיקוף דעות ולרוב אלו דעות שאף אחד לא באמת מעוניין להבין ולראות את השיקולים שעומדים מאחוריהן, מה שהופך לא פעם את ספריי לשנויים במחלוקת. כך יהיה גם עם 'שבויה באהבה'.
ניסיתי להכניס את הקוראות אל ראשה של יעלי, גיבורת הספר, שמצאה אהבה גדולה. היא מצאה אושר שעשה לה טוב וכדי לשמור עליו הייתה מוכנה לעצום את עיניה ולהתעלם ממה שהסובבים אותה ראו בבירור ואני מזהירה מראש שזאת לא זווית שנעים להביט ממנה.

מה בספר 'שבויה באהבה' לקוח ממך או מהחיים שלך?
הממ… אני חושבת שכל אחת מהדמויות שאני כותבת מבוססת על פן אחר באישיות שלי. כשהמצב מאפשר אני מצחיקה, כשאני מרגישה שזה נדרש אני עצבנית וכמו כן אני יודעת גם להיות ילדותית, מעצבנת, בכיינית או אמיצה עד כדי טמטום שמוביל לפציעות מיותרות, אבל אני לעולם לא כל אלה יחדיו באותה סיטואציה. כמו בחיים, כך גם בספרים. כל אחת מהדמויות שאני כותבת קיבלה צד אחר של האישיות שלי. זאת אולי עוד אחת מהסיבות שבגללן קשה לי עם הספר הזה. מאז שסיימתי לכתוב אותו אני כל הזמן מתחבטת בשאלה: האם הצלחתי לבנות דמות חלקלקה כזאת, שיודעת לעשות מניפולציות ולהסב כל כך הרבה כאב לצד האהבה שהיא מרעיפה? מה זה אומר עליי? האם היא קיימת איפשהו עמוק בתוכי? הספר הזה שלח אותי להמון מחשבות. אולי יותר מכל אחד אחר שכתבתי.

מה מייחד את הגיבורה ב'שבויה באהבה'?
היא לא שונה או מיוחדת וזאת בדיוק הבעיה. יעלי לא מגיעה מבית שבור או עשיר במיוחד, היא לא חסרת השכלה וגם לא מבריקה, היא לא ענייה ולא חלשת אופי. יעלי היא אני ואת וכל אחת אחרת, רק שהיא הלכה שבי אחרי אהבה מבלי לראות את השינויים שחלו בה. אני חלילה לא שופטת אותה, אך גם לא מקנאה בה. כפי שאמרה לי אחת מקוראות הבטא- "אני לא בטוחה אם הייתי מצליחה, תחת הסיטואציה בה היא נמצאה, לעשות בחירות שונות משלה" וזה מה שמטלטל בקריאתו.

האם התמודדת עם קשיים בכתיבת הספר החדש?
אני חייבת להודות שהוא היה לי קשה מאוד לכתיבה!
כיום אני סופרת במשרה מלאה. אני קמה בבוקר וכותבת במשך חמש שעות רצופות, מקבלת את הילדים מבית הספר עם ארוחת צהריים חמה ואז חוזרת לעוד כמה שעות של כתיבה, אבל הסיפור הזה לא איפשר לי לנהוג כהרגלי. בכתיבת הסיפור של יעלי, לא יכולתי להמשיך ולכתוב ברצף כיוון שנתקפתי מחנק. הצלחתי לכתוב פרק או שניים ביום והייתי צריכה לצאת לחצר, להיכנס לבריכה, לפתוח בקבוק בירה או כל דבר אחר כדי להתאוורר. הכרחתי את עצמי להעריך מחדש את כל הטוב שיש בחיי, להודות על החברות הטובות שלי, על המשפחה, על האהבה של הקוראות והקוראים שלי ורק אז הצלחתי להביא את עצמי לחזור ולכתוב את הסיפור וגם זה לעיתים דרש שנת לילה מרעננת.

כשכתיבת ספר מסתיימת, הדמויות נותרות בראשך או שאת מצליחה להניח להם מאחור?
אני חושבת שהתשובה לשאלה הזאת משתנה מספר לספר. הכתיבה היא טיפולית עבורי ואם כתיבתו של ספר מסוים הייתה לי קשה, אני מתמודדת עם תוצאותיה כפי שאני מתמודדת עם כל דבר אחר. בכתיבה של משהו חדש.

יש כבר משהו חדש בתהליך?
אני לא מגלה, אבל כן…

במידה ועדיין לא פגשתן את ספרייה הקודמים של אלונה, ניתן למצוא אותם כאן


צילום: מיטל בוגנים

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>