גלויות מיוון מאת ויקטוריה היסלופ

785 0
785 0

סקירתה של רינת יגל

אלי תומס היא צעירה שחיה בלונדון. שגרת חייה המשעממים והאפרוריים מופרים כשהיא מקבלת במשך חצי שנה גלויות מיוון שאינן מיועדות לה אלא לש’ איבוטסון וחתומים באות א’. את כל המכתבים הממוענים לש’ איבוטסון היא אוספת וכותבת “להחזיר לשולח”. רק את הגלויות המאוירות ממקומות ביוון היא מדביקה על לוח השעם שבדירתה והם התקווה שלה לעולם חמים יותר. תרתי משמע . אחרי חצי שנה הגלויות מפסיקות להגיע. נפשה של אלי לא יודעת מנוח ובהחלטה של רגע היא מחליטה לטוס “לטולו”, אחד המקומות ששלח א’ בגלויה.

רגע לפני היציאה לשדה התעופה, אלי מקבלת מעטפה גדולה, שוב, ממוענת לש’ איבוטסון מא’. אלי ממהרת ודוחפת את המעטפה לתיקה האישי. רק כשהיא מגיע “לטולו”, לבית המלון, היא מרשה לעצמה לפתוח את המעטפה. עתה זאת כבר לא גלויה אלא יומן, יומן מסע. אלי חוששת וכועסת על החטטנות שמתעוררת בה, אך את ימיה בבית המלון ובנופש שלה היא מקדישה לקריאת היומן.

היומן מכיל מסע של 40 שבועות של א’, אנתוני דרכו אלי לומדת להכיר אותו דרך המסע שלו: בן כמה הוא, איך הכיר את שרה, במה הוא עוסק, היכן הוא גר בלונדון, על אהובתו שלא הגיע ליוון כפי שקבעו, תחושותיו ועל כל הדמויות והאנשים שפגש במהלך המסע ותרמו למסע שלו בחיפוש עצמי. אנתוני כתב סיפורים ששמע מבני המקום בהם הוא שהה.

הספר גלויות מיוון הוא למעשה קובץ של סיפורים קצרים, מעשיות, אמונות ומסורות שקשורים ליוון. את אנתוני ואלי אנו פוגשים רק בתחילת העלילה ובסיומה.

הסיפורים הקצרים מלאים בתובנות על החיים גם לאנתוני וגם לנו הקוראים. הרבה משפטים, משלים ומעשיות היו אבן דרך להמשך חייו של אנתוני ללא אהובתו שאכזבה אותו ונתנה לו להמשיך במסע בלעדיה. הוא חשב שאהבתם הדדית והתחמקותה ממסעם פגעה בו מאוד. אט, אט ככל שהמסע מגיע לסיומו, אתוני משתחרר מהמועקה שהותירה בו ש’.

כשאלי מסיימת את היומן, היא מרגישה שהיא חייבת להכיר את אתוני. בדרכה חזרה ללונדון, לפני הטיסה, אלי עוצרת באתונה ומוכנה להתמודד עם המפגש עם אנתוני, למרות שקראה ביומנו האישי, כמעט, ומרגישה שלא בנוח אלי מוכנה להתמודד עם זה. הם נפגשים בביתו ודרך חדשה נפתחת לפני אלי כמעט מבלי להביט לאחור.

לסיכום

הספר שונה מספריה הקודמים של ויקטוריה היסלופ: האי של סופיה, חוטים מקשרים וזריחה. מדובר בסוג של אוסף סיפורים קצרים המביאים לתובנות בחיים. חלקם ריתקו אותי ומחלקם די השתעממתי. אין כאן רומן או סיפור אהבה, אלא סיפור מסע עם תובנות שהדרך שמקשרת בין אלי ואנתוני היא המחברת שמגיעה בטעות לכתובתה של אלי. האיורים בספר מיוחדים ובהחלט ממחישים את מה שהדמויות חוות או קוראות.

ממני הוא מקבל *** כוכבים.

 לסקירות נוספות של רינת לחצו כאן, לספרים דומים שיכולים לעניין אתכן לחצו כאן ולספרים נוספים של הסופרת לחצו כאן

לרכישת הספר הדיגיטלי באתר עברית והספר המודפס מאתר ידיעות ספרים

In this article

הצטרף לשיחה