דמעות של אהבה מאת אליסון ריצ'מן (סוקרת: רחל ביו) לא דורג.

מאת רחל ביו

"החיים הם לא סרט קולנוע, הם לא תמיד יפים ופואטיים – החיים לעיתים קרובות דורשים מאדם קורבנות למען יקיריו".

העלילה
זהו רומן היסטורי המתרחש בצ'ילה בתקופת המהפכה השלטונית בשלהי שנות ה-60 ובשוודיה.
העלילה מספרת בעיקר את סיפור אהבתם של אוקטביו וסלומה. זוג צעיר שמתאהב למרות הבדלי המעמדות ביניהם. אוקטביו הרומנטיקן הוא סטודנט ומשורר צעיר המחזר אחרי סלומה בת הטובים. אחרי שהיא נכנסת להריון הם מתחתנים ובאושר רב מתכננים את עתידם המשותף.
אוקטביו נוטש את ייעודו כמשורר ומורה והופך לשחקן מצליח, גיבור של סרטים רומנטיים זולים. הוא אומנם לא אוהב את עבודתו אך הוא עושה אותה על מנת לכלכל את משפחתו אותה מגדלת סלומה באהבה. כעבור זמן מסוים מגיע אליו המשורר הידוע פבלו נרודה ומציע לו הצעה שתשנה את חייו ואת חיי משפחתו – לעזור לפוליטיקאי איינדה לעלות לשלטון.
כאשר השלטון נלקח מידיו של איינדה על ידי החונטה הצבאית בצי'ילה שבראשה עומד פינושה, אוקטביו ומשפחתו, המתוייגים כ"אויבי השלטון", נמצאים בסכנה. סלומה מנסה לשכנע את אוקטביו לחזור בו מדבריו כנגד פינושה על מנת להציל אותם אך בעלה האידיאליסט מתנגד לכך בכל תוקף ובכך גוזר את גורלם, ובעיקר את זה של סלומה, לכף חובה.
סלומה משלמת מחיר יקר על עקשנותו של בעלה. חיי המשפחה הטובים כבר לא יחזרו להיות מה שהיו וכך גם מערכת היחסים של סלומה פצועת הנפש ואוקטביו החולמני.

דעתי על הספר
העלילה כתובה בגוף שלישי ונעה בין צירי זמן שונים בקלילות ובאופן שוטף. למרות הקפיצות הקלות בזמן או במיקום לא הרגשתי שזה הפריע לי לרצף הקריאה.
ריצ'מן כותבת ברגש ובעניין רב ומדייקת בפרטים היסטוריים. היא לא חסה על הקורא גם בקטעים הקשים (והיו לא מעט כאלה) של עינויים ואלימות. ממש בכיתי בחלק מהקטעים הללו ולא פעם נאלצתי להפסיק את הקריאה ולקחת הפסקה. היה לי קשה להאמין שאישה טובה עוברת את כל זה ועוד על לא עוול בכפה.
הדמויות הנשיות של ריצ'מן בספר, ובראשן סלומה, מיוחדות. הן אנושיות – מצד אחד כואבות ומסתירות סוד אפל, ומצד שני מתמודדות בגבורה עם פצעיהן. הם חיות למען הבעלים והמשפחה שלהן, אך גם יעשו הכל על מנת לשמור עליהם, כולל להסתיר מהם דברים.

זהו ספר מטלטל ומרגש שכשמו, גורם לקורא להזיל דמעות של אהבה. הוא עורר בי מחשבות רבות וגרם לי להעריך את חיי ובעיקר את הדברים הכביכול פשוטים וחסרי משמעות: מיטה חמה, אוכל, אהבה ומקום בטוח.
זהו ספרה הרביעי של ריצ'מן שאני קוראת והוא אחד הטובים שלה למרות שהוא לא מיועד לבעלי לב חלש. אין לי ספק שבהמשך אמשיך ואקרא עוד ספרים שלה שייצאו לאור.

מה חשבתן על הסיקור? כתבו לנו (גללו מטה לתחתית הסקירה). לסקירות נוספות של רחל לחצו כאן, לספרים נוספים של הסופרת לחצו כאן, לקריאת הספר הדיגיטלי באתר עברית ולקריאת הספר המודפס באתר ידיעות ספרים

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>