האביב של בנות ספרינג מאת אנה טוד לא דורג.

סקירה מאת רחל ביו

אנה טוד המוכשרת לקחה את "נשים קטנות" של לואיזה מיי אלקוט ושדרגה אותו למאה ה-21. נשמע מסקרן? כנראה שהבטחות לחוד ומציאות לחוד.

העלילה
בדומה ל"נשים קטנות" העלילה ב-"האביב של בנות ספרינג" מספרת על ארבע האחיות לבית ספרינג (כלומר מארץ'): מג, ג'ו, בת' ואיימי ואימן מרידית', החיות בבסיס צבאי ליד ניו-אורלינס וממתינות לשובו של אביהם פרנק מעירק.
מג הבכורה היא בחורה בת 19 שאפתנית שרוצה להתחתן עם איש צבא או בחור עשיר. היא חברה של ג'ון ברוק החייל אבל חולמת על שיה קינג, בן לאחת המשפחות העשירות בבסיס. היא עובדת כעוזרת אישית של אמו של שיה וגם מאפרת טובה. היא מתעסקת המון במראה החיצוני שלה, פתוחה מבחינה מינית ואף סבלה עקב כך משיימינג בתיכון כאשר פורסמו תמונות עירום שלה.
ג'ו היא תלמידת תיכון שחולמת על קריירה כעיתונאית או סופרת בניו-יורק. היא לא מעוניינת להינשא ומחשיבה את שאיפותיה של מג כחולשה. היא עצמאית, מרדנית ועקשנית. לא תמיד יודעת כיצד להתנהג עם אנשים אחרים, מה שהופך אותה לבחורה קצת בודדה עד שהיא פוגשת בלורי השכן החמוד שהופך לידידה הטוב ביותר.
בת' לומדת בחינוך ביתי. היא שקטה וביישנית ומבצעת את מרבית המטלות בבית. לפעמים נדמה שהיא האימא בבית. היא אוהבת מוסיקה ומפליאה לנגן כשיש לה זמן. גם היא, כמו ג'ו, בודדה מאוד. היא כמעט ולא מדברת ולא מורגשת אלא רק לקראת סופו של הספר.
איימי בת הזקונים דומה מאוד למג אם כי מפונקת, שטחית ועקשנית יותר ממנה. היא הנסיכה הקטנה שחושבת שמגיע לה הכל.

דעתי על הספר
מלבד הדמויות ואופיין לא מצאתי שהעלילה דומה כמעט לספר המקורי. אולי פה ושם מספר רפרנסים ואנקדוטות שמוזכרים כהרף עין ותו לא. למשל, ההכרות בין בת' למר לורנס שמביא לה במתנה את הפסנתר שלו מוזכרת כבדרך אגב.
אנה טוד לקחה לעצמה חירות לשנות מעט את גורלן של האחיות. למשל, כשמג לא מאוהבת בג'ון ברוק אלא בשיה שבכלל לא היה קיים בספר המקורי. בנוסף, היא דנה בנושאים שהספר המקורי עסק בהם אך היא מעדכנת אותם לתקופתנו. שיימינג, אהבה ללא הבדל צבע ומין ומעמד האישה זוכים כאן להתייחסות רחבה ומעוררת כבוד. אם זאת, בעיניי העלילה לא המריאה יותר מדי ולא הייתה מרגשת. נאבקתי קצת על מנת להמשיך לקרוא בתקווה שמשהו מעניין יקרה.
הספר מסופר מכמה נק' מבט, בעיקר אלו של ג'ו ומג ולדעתי זה היה יכול להיות מרענן ומעניין לולא הדמויות היו כה שטחיות ולא מפותחות. ב"נשים קטנות" האחיות למדו והתפתחו. מג המפונקת שחולמת להינשא לאיש עשיר, מתחתנת עם ג'ון ברוק העני וחיה באושר למרות שהיא איננה אמידה. אפילו ג'ו הקשוחה מתרככת מעט. ב"האביב של בנות ספרינג" האחיות נותרות כמו שהן. אין כאן מוסר השכל והתפתחות אישית שלהן וחבל. לצערי, בשל כך גם לא ממש הייתה לי דמות שאהבתי והתחברתי אליה עמוקות.
יש ספרים שבעיניי אין צורך לגעת ולעדכן ו"נשים קטנות" הוא אחד מהם. "האביב של בנות ספרינג" הוא ספר חביב שיתאים לנערות המתמודדות עם דילמות שונות אך הוא אפילו לא מתקרב למקור.

מה חשבתן על הסיקור? כתבו לנו (גללו מטה לתחתית הסקירה). לסקירות נוספות של רחל לחצו כאן ו- לרכישת הספר הדיגיטלי לחצו כאן

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>