הבחירות שלכן לנבחרי השנה לשנת תשע"ו לא דורג.

מסכמים את שנת תשע"ו- בואו לגלות דברים שלא ידעתן על נבחרי השנה שלכן. מי הייתה מדריכת מכונאות רכב? מי יודעת לסרוג במסרגה אחת? מי נפצעה במלחמת יום הכיפורים? מי מתחנך בבית ספר דתי? למי יש פחד גבהים?

הביאה לכתב: דולב בן ארוש

ספרים רבים תוצרת כחול לבן מילאו את הספריות הביתיות שלנו השנה, סופרים וסופרות ותיקים וחדשים מצאו את דרכם אל ליבנו וריגשו אותנו. ממגוון רחב של האפשרויות אתן בחרתן את אלו שיצאו דופן, התוצאות בכתבה הבאה.

סופרת השנה- דנה לוי אלגרוד 

דנה

דנה לוי אלגרוד הפציעה בחיינו עם סדרת התשוקות. אחרי שסחפה אחריה אלפי קוראות נלהבות בארץ תרגמה את ספריה ועשתה את זה גם בחו"ל. עם חמישה ספרים מאחוריה (ארבעת התשוקות וסחרור גורלי שיצא השנה) וספרה החדש "התנגשות" שייצא בחודש הקרוב היא שבתה את ליבנו והעפילה למקום הראשון בטקס נבחרי השנה וזכתה בפרס החשוב, סופרת השנה.

שאלנו אותה כמה שאלות והנה מה שהיא ענתה.

דנה ספרי לנו מתי הבנת שכתיבת ספרים זה הייעוד שלך?

כשהתיישבתי לכתוב את התשוקה לשרוד, זה היה אחרי כמה שנים ששיחקתי בראש עם המחשבה לכתוב ספר. הייתה לי רק את ההתחלה של העלילה בראש וכשסוף סוף פתחתי את המחשב והתחלתי להקליד, קרה קסם. הרגשתי שאני צופה בסרט ופשוט כותבת את מה שאני רואה. כשסיימתי לכתוב את המשפט האחרון ושמרתי את הקובץ אמרתי לבעלי שכתבתי את הספר שאני הייתי רוצה לקרוא ושאין לי ספק שהוא יהיה רב מכר בינלאומי. עדיין.. אני חושבת שרק בתשוקה השלישית הבנתי שזה מה שאני הולכת לעשות בחיים ואכן שיניתי את חיי מהקצה אל הקצה. היום, אחרי שישה ספרים,  אני מרגישה בנוח לקרוא לעצמי סופרת.

מה הדבר הראשון שכתבת?

הדבר הראשון שכתבתי הוא התשוקה לשרוד. כמרצה לתקשורת, כיועצת תקשורת וכבעלת משרד ליחסי ציבור כתבתי המון תכנים שיווקיים ומאמרים אך מעולם לא כתבתי אפילו סיפור קצר.

האם כשהוצאת את התשוקות האמנת שהסדרה תעורר כזה הד ותסחף כל כך הרבה קוראות אחריה?

התפללתי שזה מה שיקרה. והתפילה שלי נענתה. הקוראות שלי בארץ נדירות בפרגון ובאהבה שלהן ואני אסירת תודה. ההלם הגדול היה כשראיתי שהתשוקה הראשונה שלי נכנסה לרשימות רבי המכר באמזון וכך גם התשוקה השנייה והשלישית. הידיעה שיש לי עשרות אלפי קוראות בארץ ובעולם מרגשת אותי בטירוף ואני מרגישה שאני חיה בחלום ורוד.

מה היה הספר שגרם לך להתאהב בקריאה?

שאלה קשה. אני חושבת שמהיום שלמדתי לקרוא פשוט לא הפסקתי. אני קוראת את כל סוגי הז'אנרים, מתח, פנטזיה, ביוגרפיות, רומנים, היסטוריה, הכל… הספרים הראשונים שאני זוכרת שהתאהבתי בהם היו "נשים קטנות" ו"יומנה של אנה פרנק".

מי הדמות שהכי דומה לך מהדמויות בספרייך?

אין אחת בלבד. בכל דמות נשית שאני כותבת יש משהו ממני. ובכל אחת מהדמויות משנה יש משהו מהאנשים שסובבים אותי.

איזה סופרת תגרום לך לקנות ספר לפני שקראת את התקציר?

הייתי בוחרת בפאולינה סימונס לאחר שקראתי את פרש הברונזה. אבל הספרים הנוספים שהיא כתבה אכזבו אותי. הרגשתי שאני קוראת ספרים של סופרת אחרת. לא הרגשתי את הכישוף שהיא הטילה עלי בפרש הברונזה. אבל אני מאמינה שהיא תפתיע אותי שוב.

מה הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאומרים לך את המילים הבאות?

אהבה– משפחה

תשוקה– מין חייתי חסר מעצורים

השראה– כל דבר שאני רואה כשאני פוקחת את עיניי ומביטה.

ז'אנר מועדף– אין דבר כזה. אני רוצה ליהנות מהכל!

ולקינוח… תפתרי לכולנו את הדילמה, תכלת ,כחול או ירוק, מה את בוחרת???

זה כמו לשאול איזה ילד אני אוהבת יותר. התחלתי עם הכחול העמוק ובסופו של דבר נשארתי לעשות איתו אהבה ולא מלחמה. אבל… הנסיך הרוסי הוא המאהב המושלם. בעלי קנה לי שמיכה שצד אחד שלה כחול והצד השני תכלת. הוא אמר שכך אוכל לבחור עם מי אני הולכת לישון בכל לילה. אז אני הופכת אותה בכל פעם שמתחשק לי. ואגב, בתשוקה הרביעית נוצר מחנה חזק לראיין. הוא ללא ספק, הגבר האידיאלי.

ספרי לקוראות שלנו משהו מפתיע שלא יודעים עלייך.

נראה לי שהקוראות שלי, בייחוד אלו שחברות בקבוצה הסודית שלי בפייסבוק, יודעות עלי הכל, ייתכן שקצת יותר מדי ובכל זאת, אולי לא כולן יודעות שאת השירות הצבאי שלי, ביליתי בשכיבה מתחת לג'יפים כמדריכה של מכונאות רכב.

לסיום, יש משהו שתרצי להגיד לקוראות?

תודה רבה לקוראות המדהימות שלי, הבחירה שלכן מרגשת אותי מאוד. זה לא מובן מאליו ולעולם לא יהיה.

יא טביה לובלו!!!!

**************************************************

ספר השנה "נשבעת בדם" וגיבורת השנה "נינה"-ליליאן סלמה נחום

ליליאן

את ליליאן סלמה נחום הכרנו בספר "בין שני עולמות" שהתחיל בקבוצת פייסבוק והפך לספר. אחריו ליליאן כתבה את "שונאת לאהוב אותך" והשנה הביאה אלינו את "נשבעת בדם", ספר מאפייה מרתק שגרם לכולנו לאהוב את הילד הרע.

עם שלושה ספרים באמתחתה ואחד בדרך ליליאן גרפה שני פרסים מכובדים, ספר השנה על הספר המצליח "נשבעת בדם" וגיבורת השנה לנינה הדמות הראשית.

למי שעדיין לא קראה את "נשבעת בדם", במידה וכל ההמלצות החמות ברשת לא הספיקו לכן, הנה החותמת הסופית לכך שאסור לכן לפספס. נשבעת בדם ספר סוחף ונינה דמות מצוינת שתדיר שינה מעיניכן.

ליליאן מתי התחלת לכתוב?

התחלתי לכתוב בגיל קטן מאוד, ברגע שלמדתי את האותיות.

מה הדבר הראשון שכתבת?

הייתי כותבת יומנים אישיים, סיפורים קצרים וכד'.

מה היה הספר שגרם לך להתאהב בקריאה?

יישמע מצחיק, אבל אני באמת לא זוכרת כי תמיד קראתי ספרים, מאז שהייתי ילדה קטנה מאוד.

מי הדמות שהכי דומה לך מהדמויות בספרייך?

הדמות שהכי דומה לי היא זאת שהכי פחות מעוררת השראה, שקד.

מה הייתה ההשראה לספר נשבעת בדם?

"נשבעת בדם" פשוט נוצר ביום בהיר אחד. אין לי באמת הסבר לכך, אבל התעוררתי עם רעיון והוא לא הניח לי עד שהתיישבתי מול המחשב והתחלתי לכתוב. באותה תקופה עבדתי על ספר אחר שכתבתי, "הירושה", הוא היה אמור להיכנס לעריכה וברגע האחרון ביקשתי מהעורכת שלי להמתין, כתבתי ללא הפסקה והצלחתי לסיים את הספר בזמן כדי להכניס אותו לעריכות לקראת שבוע הספר.

מה התכונה הכי מאפיינת של נינה?

נינה היא לוחמת, לא מוותרת.

במה היא דומה לך?

היא דומה לי בהמון דברים קטנים; אנחנו עקשניות מאוד, שתלטניות ולא מפחדות לומר את האמת בפנים, והיא גם נורא אימפולסיבית, כמוני.

כשסיימת את הספר חשבת להוציא ספר המשך? או שהבקשה באה מהקוראות גרמה לך לחשוב על כך?

ידעתי שאוציא ספר המשך, זאת הסיבה שהשארתי את הסיפור של רומאו וענת פתוח, אבל לא התכוונתי להתחיל לעבוד על ההמשך באופן מיידי. ובהתחלה הבנות ממש לחצו והתחלתי לכתוב אבל הבנתי שאני חייבת להתרחק מעט מהמאפיה כדי לחדש אנרגיות.

מה הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאומרים לך את המילים הבאות?

אהבה– הילדים שלי.

חברות– כוח.

מצחיק– בעלי.

סופר/ת אהובה– פאולו קואלו.

מאפייה- תשוקה.

ספרי לקוראות שלנו מפתיע משהו שלא יודעים עלייך.

לא הרבה יודעים, רק החברים הקרובים והמשפחה כמובן אבל אני סובלת מאוד מפחד גבהים וכתוצאה מכך אני לא עולה על מטוסים, לא יוצאת למרפסות (גם לא בקומה הראשונה) ונוסעת לקניון עזריאלי רק עם חברה או עם הבת שלי כדי שיהיה מי שיחזיק לי את היד בזמן שאני עולה את הגשר מהרכבת בעיניים עצומות.

לסיום, יש משהו שתרצי להגיד לקוראות?

אני מודה לכל מי שבחר ב"נשבעת בדם" כספר השנה, ובנינה כגיבורת השנה.

אני רוצה לנצל את הרגע כדי להודות לכם על התמיכה, המיילים, ההודעות והפוסטים המפרגנים. זה לא ברור מאליו. אתם מעניקים לי את האנרגיות להמשיך ולהאמין בעצמי. תודה מכל הלב.

**************************************************

גיא סלע גיבור השנה+כריכה "שבי אחריה" מאיה קראוס ברדה ונתנאל דמין 

מאיה ונתנאל

מאיה ונתנאל הכירו בקבוצת הסוקרות של הלוחשות, במהלך דיון על אפיון האישה בספרות הרומנטית של היום, אתגרה מאיה את נתנאל והציעה לו לכתוב יחד נובלה לתחרות של הוצאת ביבוקס, נתנאל נענה לאתגר ומשם הכל כבר היסטוריה.

הנובלה של השניים גרפה שני פרסים חשובים, הראשון הוא כריכת השנה והשני הוא גיבור השנה.

איך נולדה הנובלה?

שנינו סוקרים באתר הלוחשות לספרים. נתנאל פרסם פוסט בקבוצה הסודית של הסוקרים, בו שאל למה כל כך קשה לכתוב על אישה חזקה? מדוע כתיבה כזו אינה מוכרת ותהה איך זה לא מפריע לאף אחד מלבדו.

מאיה הציעה לכתוב סיפור שיהיה שונה ממה שקראו עד כה בז'אנר, לתחרות הנובלות שביבוקס הוצאה לאור פרסמו. השילוב של האתגר והדד ליין הוליד תוך חודש נובלה שזכתה במקום הראשון בתחרות ויצאה לאור.

מה היה הספר שגרם לך להתאהב בקריאה?

מאיה – הספר הראשון שאני זוכרת שלא הצלחתי להניח מהיד, מגיל שמונה אולי נקרא "חיית החושך" מאת אורי אורלב, קראתי אותו מיליון פעם עד שהשתכנעתי שאין לי חיית חושך מתחת למיטה. ומאז קוראת בלי הפסקה.

נתנאל – הספר הראשון שגרם לי להתאהב בקריאה הוא "אשמת הכוכבים" לאחר זמן רב שהפסקתי לקרוא, הוא זה שגרם לי להתרגש מספרים.

מאיה במה שירי דומה לך?

שירי היא סקרנית, חסרת סבלנות, משתעממת מהר, נחושה ומאוהבת באהבה כמוני.

נתנאל במה גיא דומה לך?

אני וגיא רגישים וחולקים את אותה תפיסת עולם.

מה התכונה הכי דומיננטית של כל אחת מהדמויות?

את שירי הכי מאפיינת נחישות. היא נחושה להשיג מטרה . אך גם כשהיא מתאהבת היא נחושה להשיג את אהבתו.

את גיא הכי מאפיינת רגישות. הוא מבטא את הרגישות שלו בכל תחום, גם כלפי אמא שלו וגם כלפי שירי.

מה הרעיון שעומד מאחורי הכריכה?

רצינו כריכה עם אפקט ה"ואוו" שתרמוז על המתרחש בספר. דמות של אישה שאי אפשר לעמוד בפניה וגבר רגיש ההולך שבי אחריה.

האם יהיה המשך לנובלה?

כן

הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאומרים לך את המילים הבאות?

אהבה- מאיה: מהות החיים, נתנאל: פחד.

כוח- מאיה: פחד, נתנאל: מילים.

נשים- מאיה: כוח נתנאל: עוצמה.

גברים- מאיה: עולם ומלואו, נתנאל: עצלנות.

תשוקה- מאיה: טעמם החיים, נתנאל: סכנה.

ספרו לקוראות שלנו משהו מפתיע שלא יודעים עלייך.

מאיה: נפצעתי במלחמת יום הכיפורים. עלינו מברה"מ היישר למקלטים. הייתי בת שלוש וחצי כשנפצעתי מבקבוק זכוכית שבור בכף הרגל.

נתנאל: אני לומד בבית ספר דתי.

לסיום, יש משהו שתרצו להגיד לקוראות?

לכל הקוראים והקוראות שתמכו בנו לאורך כל הדרך, פרגנו מכל הלב וחיממו את ליבנו עם אהבה אינסופית, אנו מודים מכל הלב ומאחלים לכם שנה טובה, בריאות והמון אהבה.

**************************************************

תגלית השנה-שרון צוהר 

שרון

שרון צוהר נכנסה השנה לעולם הספרות בישראל בצעדי ענק. בתוך שנה הוציאה ארבעה ספרים סוחפים וממכרים, ונכנסה ללב הקוראות.

"אהבה בין הגלים", "חסר מנוחה", "מהלך מסוכן", ו"דד-ליין" הפכו ארבעתם למוקד השיח בפייסבוק והפכו את שרון לאחת הסופרות האהובות בז'אנר.

שרון, מתי הבנת שכתיבת ספרים זה הייעוד שלך?

ייעוד זו מילה גדולה וכבדה. אני עדיין בתהליך של חיפוש עצמי לא נגמר בכל הנוגע לייעוד שלי בחיים או תפקידי בהם. הכתיבה עבורי היא צורך קיומי, דרך לאוורר ולהוציא החוצה מחשבות ורגשות שאינם באים לידי ביטוי באף דרך אחרת. עבורי כתיבה היא תרפיה מעולה, וזה ככה מאז מעולם. דרך לשקוע בעולמן של הדמויות שלי, ופשוט לשכוח מהכל.

מה הדבר הראשון שכתבת?

הדבר הראשון שכתבתי היה בגיל שש עשרה. זו הייתה סצנה ממה שלימים יהפך להיות הספר "אהבה בין הגלים."

האם כל הספרים שיצאו השנה נכתבו השנה? או שחלקם היו במגירה?

הוצאתי השנה לאור את "אהבה בין הגלים", "חסר מנוחה", "מהלך מסוכן", ו"דד-ליין."

"אהבה בין הגלים" הוא הספר הראשון שכתבתי, והראשון שראה אור. הוא לא נכתב השנה, כפי שציינתי קודם, התחלתי לכתוב אותו בגיל שש עשרה. בזמן שהוא פורסם, "חסר מנוחה" וגם "דד-ליין" כבר היו כתובים, וחיכו בנחת בתיקייה שלהם במחשב, עד שיגיע תורם לצאת.

"מהלך מסוכן", הוא הספר היחידי שנכתב השנה ויצא לאור. כתבתי אותו בפרקים, עבור הבנות בקבוצת הפייסבוק שלי "חסרות מנוחה". הסיפור גרף תגובות נלהבות כל כך עד שהחלטתי להפוך אותו לספר, והוא אכן הצלחה עצומה.

לגבי הספרים האחרים, ש"שוכבים במגירה"- לרוב, לכתוב ספר זה תהליך ארוך, שאורך זמן ושיכתובים אין סופיים. אני מסוגלת לשכתב שוב ושוב קטעים מתוך ספרים שלי במשך חודשים, כך שהספרים לא באמת "מתייבשים במגירה" אלא נמצאים בתהליך פעיל של כתיבה כל הזמן.

אגב, יש ספרים נוספים כתובים ומוכנים שממתינים במגירה שלי. אני מקווה שיום אחד גם יומם יגיע לצאת אל האור ולהגיע אל הקוראים.

מה מעורר בך השראה?

החיים מספקים לי השראה לרוב. סיטואציות מהחיים שלי, של קרובים אליי. לפעמים, פשוט מהדמיון המתפרע שלי.

מה לא תכתבי?

לעולם לא אכתוב דברים שקשה לי לעכל. אומרים שלעולם אסור לומר לעולם לא, אבל בכל זאת, די בטוח להמר על כך שלעולם לא אכתוב על פדופיליה, או על גבר אלים ומכה כמושא תשוקה. לא אכתוב על אונס כפנטזיה מינית או משהו מדליק. בעיניי אין שום דבר סקסי בלגרום סבל לאדם אחר. זו אלימות לשמה.

מי הדמות שהכי דומה לך מהדמויות בספרייך?

מור מ"על המסלול", סיפור שפרסמתי בפרקים בעבר בקבוצה הסודית שלי, ואני מתכננת להוציא מהמגירה בקרוב. ייתכן מאוד שנפתיע ונעלה את הספר לאתר "ביבוקס" בפורמט דיגיטלי ממש בקרוב. הקוראות מבקשות אותו כספר דיגיטלי שיהיה להן על המחשב.

מור ואני חולקות הרבה קווי דמיון ואופי. אנו חולקות את הציניות שלה, ההומור שלה, הרגישות שלה, הלשון המושחזת.

איזה סופרת תגרום לך לקנות ספר לפני שקראת את התקציר?

יש מעטים כאלו. קלייב קאסלר, לדוגמא, הוא סופר שאקנה את ספריו בלי לקרוא בכלל על מה הם. הוא כותב ספרי מתח והרפתקאות ואני פשוט מכורה. יצא עכשיו ספר חדש שלו שטרם תורגם והפכתי עולמות כדי להשיג אותם בחו״ל.

הדבר הראשון שעולה לך בראש כשאומרים לך את המילים הבאות?

אהבה-הכוח שמניע את העולם. בלי אהבה אין כלום. אהבה היא הרצון להעניק מעצמך. הרצון לדאוג לקרובים לך, לרצות שיהיה להם טוב. אהבה היא נתינה אמיתית נטולת פניות. כמה מאתנו יכולים באמת להגיד שהם אוהבים באמת, אהבה לא אגואיסטית, בלי לצפות לתמורה.

תשוקה-הולכת יד ביד עם אהבה, ולאו דווקא תשוקה מינית. אנו מונעים על ידי התשוקות שלנו- התשוקה להצליח, לגדול ולהתפתח. לכל אחד יש תשוקה למשהו. הכוח המניע שעומד מאחורי הפעולות שלנו, היא התשוקה.

ביטחון-משהו שחסר לכולנו. הייתי רוצה ממנו קצת יותר. גם בחיים האישיים שלי, באמונה שלי, ביטחון בעצמי ובדרך שלי. חוסר בביטחון עצמי וביקורת עצמית הן המגרעות הכי נוראיות שלי.

ז'אנר מועדף-מתח/הרפתקאות ורומן רומנטי.

הצלחה-הצלחה נמדדת בכל כך הרבה פרמטרים. מבחינת הכתיבה שלי, מידת ההצלחה של ספר בעיניי נמדדת ביכולתו של הסיפור לחדור אל הלב ולהשאיר רושם לאחר הקריאה, ולא בכמות הספרים שנמכרו או כמה כסף הרווחתי מהם. לעיתים, תגובה אחת, אחת ויחידה, של קוראת שכותבת לי שהספר שלי הפך לה את הלב, נכנס לה לעצמות, גרם לה לקחת החלטה מסוימת בחיים ולפעול על פיה- היא תגובה שגורמת לי להרגיש שהצלחתי! הצלחתי לעשות שינוי בחיים של מישהו, לתרום משהו בעל משמעות. אם זה לא קיים, הספרים הם רק ספרים, סיפורים הם רק סיפורים.

ספרי לקוראות שלנו משהו מפתיע שהן לא יודעות עלייך.

אוהוו… המון דברים. אני אניגמה, עטופה ברעלת מסתורין… ועכשיו ברצינות, יש כל כך הרבה שאתן לא יודעות עליי, שלא אדע אפילו מאיפה להתחיל.

סודות לא אספר פה, יש לי הרבה, אך האם ידעתן שיש לי רישיון מאסטר בצלילה? אני גם יודעת לסרוג במסרגה אחת, מיומנות שרכשתי מסבתי הפולניה שתחיה.

לסיום, יש משהו שתרצי להגיד לקוראות?

אני אשמח לנצל את הבמה המופלאה שניתנה לי על ידי הלוחשות ולהודות לכן על שבחרתן בי כתגלית השנה. לא היו לי ציפיות, ואולי בשל כך הבחירה שלכן בי אפילו מתוקה יותר.

זו הייתה שנה נפלאה עבורי, שנה בה זכיתי להגשים חלום שאלפים חולקים איתי- זכיתי להביא יצירה שלי לאור, ואז הכפלתי את החלום הזה פי ארבע, ועוד היד נטויה. אני מודה כמובן לבורא עולם על המתנה הנפלאה שהוא העניק לי, מודה לביבוקס על שהם האמינו בי מההתחלה, אבל תכל׳ס, שום דבר מזה לא היה קורה אם אתן הקוראות לא הייתן מאמינות בי, קוראות את הספרים שלי, נהנות ומפרגנות.

לכן, שוב תודה מעומק הלב, מאחלת לכולכן חג שמח, שנה נפלאה, ובעיקר שאמשיך להפתיע ולרגש אתכן, ואתן אותי.

***************************************************************

אם צריך לסכם את שנת תשע"ו במספר מילים נבחר במילים: מרגש, מצחיק, עצוב, ממלא ומרענן. בעיקר היה כיף גדול, שנת תשע"ו הייתה חלוצה לא רק בכמות הספרים שיצאו לאור ובכמות הסופרים החדשים, אלא גם בקיום כנס הספרות הרומנטית הראשון בו נכחו כשלוש מאות משתתפות שבאו לשמוע דיונים, לקנות ספרים, לפגוש את הסופרים ולהכיר את האנשים שמאחורי תמונת הפייסבוק.

נותר רק לאחל לכולנו עוד שנים רבות ומלאות בספרות איכותית, מקורית ומהנה. שנה טובה ומתוקה לכל קוראות הלוחשות, מי ייתן והשנה תתחדש עליכם שנה מלאה באהבה, אושר, בריאות והרבה ספרים.

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

תגובה אחת על “הבחירות שלכן לנבחרי השנה לשנת תשע"ו”

  • חייבת לומר שכל מי שנבחרה ונבחר הם בעיניי גם הנבחרים אך עם זאת אני חייבת לומר בתור אחת שקוראת המון ספרים שהשנה היו המון ספרים מאוד יפים ומעניינים של סופרות ישראליות שעשו לי את זה . ישר כוח לכולן מאחלת עוד שנה פורייה כמו שנה שעברה ❤

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>