הבטחה לחיים מאת דולב בן ארוש 5/5 (4)

מאת נתנאל דמין

המדינה הזאת נשארת איתנה תקופה אחר תקופה בזכות אותם חיילים שמחרפים את נפשם למען מדינתם. לעתים הם חוזרים הביתה ומצליחים להמשיך הלאה בחייהם למרות הכאב ולעתים הם חוזרים הביתה כשראשם מלא בתמונות וחזיונות ולמרות שגופם בבית, נשמתם במקום אחר.
הספר הזה מספר את אחד מהמקרים האלו ואיך הם משפיעים על משפחה שלמה.

עלילה בקצרה

חייה של קרן, תלמידה שקטה ומופנמת השתנו מקצה לקצה ברגע שליאור, התלמיד החדש בכיתה נכנס לחייה והמיס את החומות סביב ליבה. הם אהבו זה את זו עד אין קץ ונהנו מכל רגע באהבת הנעורים התמימה הזו. לאחר מספר שנים כשליאור התגייס, המציאות החליפה את מקומה של התמימות. פגזים החליפו את מוזיקת המסיבות ושיחות טלפון קצובות שבהן ליאור שוחח עם קרן שניות לפני שנכנס לקרב, החליפו את הפלרטוטים.

במיטת בית החולים כששכב ליאור על ערש דווי, קרן הייתה שם לצידו החזיקה את ידו וסיפרה לו את ההבטחות לחיים שחלקו בעבר, אך אלו לא שינו דבר מכיוון שברגע שליאור יצא מבית החולים, מחשבותיו ידעו רק את העבר ולא את העתיד והעלו על שרטון את מערכת היחסים ביניהם.

"הזוגיות שלנו התאדתה לכדי משב רוח צונן, האהבה שלנו נכחה ברגעים מעטים, התשוקה בינינו כבתה באש שכובתה על ידי מי קרח. הפכנו זרים ומנוכרים."

זה סיפור על אישה אמיצה, כואבת ומרגשת שנלחמת בשדה הקרב של החיים האמיתיים כדי להחזיר את נפש אהובה שנשכחה בשדה הקרב בלבנון.
האם היא תצליח להחזיר את ליאור לחיקה ולממש את ההבטחות שהבטיחו או שמא היא תפסיד בקרב ותאלץ למצוא אחר שיממש את חלומותיה?

בנימה אישית

לאחר שקראתי לפני כשנה את ספרה הראשון של דולב, 'אחד משניים', הגעתי אל הספר "הבטחה לחיים" עם ציפיות גבוהות למדי. בתחילת הספר הרגשתי שאיני מצליח להיסחף אל עלילתו כמו קודמו אך לאחר שהמשכתי לקרוא, הבנתי שמיהרתי לשפוט.

דולב כתבה את ספרה בחוכמה רבה. בכתיבה קולחת ומלאת מתח. הסופרת הציגה בפנינו סיפור מהחיים האמיתיים. הספר כתוב ברובו מנקודת מבטה של קרן משתי נקודות זמן שונות, הווה ועבר לסירוגין ולפרקים, אנו זוכים לשמוע את קולותיהם של הדמויות האחרות בסיפור.

בתחילת הספר, נדמה לקורא שכל המידע הנחוץ מונח על פני השטח אך כשלפתע, אמיתות חדשות מתגלות, עולמו של הקורא מתערער והוא מבין כמה רבדים ועומק יש בין דפי הספר.

בספר מתוארות מלחמות רבות: מלחמה על הארץ, מלחמה על החיים ומלחמה על האהבה. אהבתי את הישראליות שהורגשה בספר, בין אם מדובר בתיאורי מלחמה רווי מתח ובין אם מדובר בבת-זוג המעבירה לילות ללא שינה בתקווה לשמוע שאהובה בסדר.

דבר שאהבתי יותר מכל, הוא שהספר מתמקד בקרן, בת הזוג של ליאור ולא בו. הספר מספר סיפורה של אישה המנסה ככל יכולתה להילחם על אהובה ומקדישה את חייה למענו. קרן היא דמות מעוררת השראה, אמיתית וכואבת.

שמו של הספר 'הבטחה לחיים' נדמה שמתייחס לנושא אחד בלבד אך מיד מתברר כי הוא מתייחס לרבים. דבר שהפך לחתימה של הסופרת ומוערך מאוד בעיניי.

לסיום

ספר של חמישה כוכבים. מומלץ!

ציטוט אהוב:

"ככל שהזמן עובר אני מבינה שאני לא אשמה."

לרכישת הספר המודפס לחצו כאן ולרכישת הספר הדיגיטלי לחצו כאן

"אני מזמן כבר לא אני, תמונות רצות מאותו לילה, דמעות, כאב של לוחמים."

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>