המאהב החשאי מאת איזבל איינדה

1182 0
1182 0

סקירה מאת אליס סנקביץ’

“הגיל כשלעצמו לא הופך אף אחד לאדם טוב או חכם יותר, הוא רק מדגיש את מה שהיה תמיד”

אירינה בזילי היא מהגרת ממולדובה שמגיעה לעבוד בבית אבות. בגיל 23 היא למודת סבל ועבודות. דווקא בבית האבות הזה היא מוצאת שלוות נפש ואהבה. אהבה לזולת, אהבת גבר ואהבת אם. עבודתה מפגישה אותה עם קשישה יצירתית וגדולה מהחיים – אלמה. אלמה היא יהודיה שנשלחה כילדה בת 8 על ידי הוריה ערב מלחמת העולם הראשונה לדודים באמריקה. דרך עבודתה של אירינה היא מגלה את קורותיה של אלמה ומגלה סאגה משפחתית של יותר מ – 70 שנה. אותה ילדה שנשלחה מפולין לארצות הברית הפכה ליוצרת נחשבת, מעצבת וציירת ידועה. חייה של אלמה היו תוססים, שונים ומיוחדים. אירינה ואלמה מתחברות יחד במטרה משותפת לחבר את קורות חייה של אלמה לסיפור שלם. דמיון מצטרף למציאות ויחד נארג פה סיפור מקסים ומדהים, שמראה לנו אהבה גדולה, קבלה ונתינה ללא גבול.

על הדמויות:

אירינה טובת הלב מנסה להתחבא מהחיים בעקבות ילדות פגועה וטראומטית. היא עוזרת לכולם ומנסה להעביר את חייה באנונימיות. דמותה השקטה והיעילה מראה לנו בחורה נחושה וקשת יום שמנסה לשרוד בחריצות ובהסתפקות במועט.

אלמה בלאסקי גדולה ומיוחדת. דעותיה נחרצות והגיוניות למרות שהן יכולות לצרום לאוזן. משפטים כמו :”אם שום דבר לא כואב לי, זה אומר שהתעוררתי מתה…” או “הזקנה היא הרגע הנכון ביותר לעשות מה שמתחשק לך”, הביא להרמת גבה מהסביבה הקרובה ולא תמיד ידעו איך לקבל אותה.

על הכתיבה:

הספר כתוב בקפיצות בין הזמנים, משלב מכתבי אהבה מאופקים ועשיר בתובנות. הקריאה סוחפת ומרתקת. סיפורי אהבה שזורים בין הדמויות של העבר ובהווה. בנוסף יש הצצה נדירה לחיי היפנים שחיו באמריקה והוגלו למחנות בזמן מלחמת העולם השנייה. הצצה להתייחסותם של האמריקאים לאזרחיהם היפנים שמצד אחד חיו כאזרחים ומצד שני סבלו מרדיפה וסגר שמא ירגלו נגדם.

לסיכום:

ספר מקסים ונוגע ללב. אי אפשר לא להישאב אחרי הסאגה הזאת שמגלה אהבה אסורה בין גזעים בשנות החמישים של המאה הקודמת (טאבו גדול), אהבת גברים (טאבו עוד יותר גדול) סודות משפחתיים שגם בין החדרים מפחדים לדבר עליהם. ספר מרתק.

 לרכישת הספר הדיגיטלי באתר עברית והספר המודפס מאתר ידיעות ספרים

In this article

הצטרף לשיחה