טרילוגיית שקרים מאת ליליאן סלמה נחום 4/5 (1)

מאת אליס סנקביץ'

ספר ראשון: "הירושה"
משפחתה של ליהי עוברת טלטלה שמשנה את חיי כולם. תאונה אכזרית הופכת את אביה ממפרנס ואוהב לשבר כלי שנאלץ לבלות את חייו בכיסא גלגלים. ליהי מתמרנת בין שתי עבודות כדי לקיים את משפחתה. היא מתבגרת בבת אחת, שמה את רצונותיה ושאיפותיה בצד ונלחמת לפרנס את המשפחה. עוז נכנס לחייה בפתאומיות ובנחישות וליהי מנסה להתמודד עם המשיכה והרצון להיות צעירה כמו כולם, אולם חובותיה המשפחתיות מסכלות את העתיד הוורוד שאולי נמצא שם בשבילה. לחייה נכנס גבר נוסף שהופך את עולמה. דן המבוגר יותר והבשל מעמיד את ליהי בדילמה קשה ובלתי אפשרית: האם לבחור בכסף שישחרר אותה או להמשיך עם אהבתה הבלתי אפשרית?
"הכסף לא משנה את הזיכרונות, לא מוחק את האנשים שהיו חשובים לנו ואת מי שאנחנו"

ספר שני: "מקוללת"
ליהי יורשת המיליונים מנסה להתרגל לחייה החדשים. ערוץ החיים הטובים קורם עור וגידים במציאות: חווה מפוארת ברישפון, פנטהאוז במגדל תל אביבי, וילה בצפון ועסקים חובקי עולם. ליהי מנסה להשתלב ללא הצלחה. היא פונה לעוז ומבקשת את עזרתו. עוז הפגוע והנעלב שננטש על ידיה לטובת אחר, מנצל את ההזדמנות שנקרית בדרכו לתכנן נקמה הרסנית לליהי. המטרה מקדשת את האמצעים. הכול הולך. הוא כמו טיל מונחה מטרה: לא רואה כלום מעבר לתכנון והשגת מטרתו. הוא נחוש לשבור את ליהי ולהרוס אותה.

ספר שלישי: "לאחות את הפצעים"
ליהי ועוז מנסים להתגבר על העבר ולבנות עתיד. הסביבה מתנכלת ולא אוהדת, אירועים שיוצרים הקרובים להם משנים שוב את חייהם ומעמיסים עליהם אחריות נוספת. שניהם צריכים להתגבר על בעיית אי אמון קשה שרוחשת מתחת לפני השטח. חוסר האמון של שניהם יוצר אי וודאות. האם יוכלו להתגבר על הכול? האם תהיה תקווה לזוגיות הזאת שספגה כל כך הרבה טלטלות?

על הדמויות:
ליהי טרויאנסקי היא לביאה בגוף של בחורה צעירה ויפיפייה. החיים התאכזרו אליה ואל משפחתה, אולם היא מנסה לעשות מכל לימון לימונדה. היא לוקחת סיכונים ועוברת הרפתקאות מצד אחד, ומצד שני מגלה חוש אחריות ומסירות שאין כדוגמתם. היא פקחית ורגישה ולא אחת עוברת צביטה בלב על הקלפים הרעים שהחיים חילקו לה.
דמותה החזקה והלוחמת הולכת ונעלמת עם התקדמות העלילה עד שבספר האחרון היא מופיעה כחסרת חוט שדרה, כחומר ביד היוצר – פשוט רכיכה. לא להאמין. שיא השיאים מגיע כשהיא חושבת שהיא אשמה בבגידות של בעלה מפני ש"היא אולי לא מספיק אישה".
בספר הראשון אהבתי את דמותה, ריחמתי עליה, והתכווצתי עם כל פגיעה בה. בספר השני פשוט הזדעזעתי עם כל מה שעבר עליה והרגשתי כאב וחמלה גדולה. בספר השלישי פשוט התהפכו לי היוצרות. דמותה נחלשה ונהייתה כל כך דוחה בעיני שיכולתי להכות אותה אם הדבר היה אפשרי…

עוז לוי הוא גבר שעשה את עצמו לבד. את תחילת דרכו עשה בחו"ל ואת הונו ההתחלתי יצר באמצעים לא מקובלים. הוא חכם, חתיך, עשיר, אבל עדיין זקוק להכרה אחרת. הוא זקוק לאישור החברה. למעמד. עם התפתחות העלילה עוז מתגלה כגבר הכי דוחה שפגשתי. אין לי מילים לתאר את שאט הנפש שאני מרגישה לנוכח התנהגותו. הוא אינו שולט בדחפיו המיניים, פותח את רוכסן מכנסיו בכל הזדמנות שנקרית בדרכו. איני זוכרת דמות מספר שכל כך דחתה אותי וקוממה אותי עד לדפיקות לב מואצות כשקראתי על כל בגידה ובגידה שלו. פשוט זוועה.

דן אברמוביץ קיבל את הכינוי בראדלי קופר בגלל יופיו. הוא איש עסקים בסוף שנות ה-40 לחייו שמטלטל את עולמה של ליהי. טוב ליבו, גדלות נפשו וחכמתו מוציאים לאור נשמה גדולה שאי אפשר לא לאהוב. האיש פשוט קסם מהלך.

על הכתיבה:
הספר כתוב בגוף ראשון לסירוגין. הכתיבה זורמת וסוחפת. אין רגע דל.
כמו דמותה של ליהי שהלכה ונעלמה עם כל ספר וספר, כך ירדה איכות הכתיבה. שגיאות של זכר ונקבה שהופיעו במינון קטן בספר הראשון והשני הפכו למגיפה בשלישי. גבר ש"ממהרת לכבות את הסיגריה" או בחורה ש"חייב לקחת גלולות הריון". כל שגיאה כזאת צובטת את ליבי. לא ראוי ולא מתאים לספרים של ליליאן.

לסיכום:
אני מתה על ליליאן. אני חושבת שהיא אחת המוכשרות שיש לנו, אולם פה היו הרבה תקלות. הספר הראשון השאיר אותי בלי אוויר ומיהרתי לקרוא את השני. השני העביר סיפור מטורף ועלילה מטורפת עוד יותר וחשבתי לעצמי שליליאן צריכה להיות קוסמת כדי לאחות את הפצעים שהיא יצרה בספר השני. לצערי היא לא סיפקה את הסחורה. הפתרון שהיא מצאה זה בהחלשת הגיבורה, בהפיכתה לסמרטוט וביצירה שהיא לדעתי גם לא הגיונית. גם סיפור צריך להיות קרוב למציאות אחרת הוא לא אמין. אני מבינה את הצורך לסיים את הספרים בנימת "וחיו באושר ועושר ", אולם כדי להשיג את הסיום הזה צריך לבנות לו רקע ובסיס. פה זה לא היה וחבל. שני הספרים הראשונים נהדרים והשלישי מאכזב.

לרכישת הספר מאתר הסופרת לחצו כאן. מה חשבתן על הסיקור? כתבו לנו (גללו מטה לתחתית הסקירה). לסקירות נוספות של אליס לחצו כאן ולספרים נוספים של הסופרת לחצו כאן

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>