כחותם על לבך מאת הילה ארוון (סוקרת: רחל ביו) 5/5 (1)

"חדרת לנשמתי הארורה, כבשת כל חלקה בליבי, אך עתה את רחוקה מהישג ידי…"

סקירה מאת רחל ביו

העלילה:
"כחותם על לבך" עוסק בסיפור אהבתם של שני זוגות – ראובן ואיזבלה וחוספינה ורודולפו – ומתרחש בשנת 1494 בספרד שאחרי הוצאת הצו לגירוש היהודים שלא הסכימו להמיר את דתם.
ראובן הינו מתייהד – יהודי שלמראית עין המיר את דתו לנוצרי קתולי ושינה את שמו אך בחדרי חדרים עדיין שומר על אמונתו היהודית ומקיים את מצוות היהדות. יום אחד הוא שב לביתו ומחזה נורא נגלה לעיניו: אשתו ושני ילדיו נתפסו ונרצחו באכזריות. ילד נוסף, התינוק יצחק, נלקח למקום לא ידוע. מכאן מתחיל מסע נדודיו של ראובן, שכמו איוב המקראי שכל הצרות נופלות עליו בבת אחת, חווה משבר דתי ומפקפק באלוהיו. אם אלוהים אכן קיים, למה שיאפשר לרצוח את משפחתו התמימה והטובה? לבסוף הוא מגיע לאחוזת משפחת דה-פאז ושם הוא פוגש באיזבלה.

איזבלה היא האחות הצעירה מבין ארבעת ילדי משפחת דה פאז. היא יפיפייה, מפונקת, עשירה ויהירה. הכי רחוקה מאשתו טובת הלב והטהורה של ראובן. ובכל זאת ראובן מוצא עצמו נמשך לנערה העיקשת שרגילה שכל הגברים נופלים לרגליה.
העלילה השנייה והאהובה עליי יותר במקצת, מספרת על חוספינה האחות האמצעית והדתית. בזמן שהוריה מחפשים לה שידוך טוב, מעדיפה חוספינה להתנדב בבית היתומים במנזר ויתרה מכך היא מייעדת את עצמה להצטרף למנזר כנזירה. עולמה מתערער כשהיא פוגשת ברודולפו, אביר בצבא המלכה שאט אט כובש את ליבה ומגלה לה עולם חדש של רגשות אסורים.

האם ראובן ואיזבלה יהיו ביחד? כיצד ראובן יתמודד עם העובדה שאהובת לבו נוצרייה ולא יהודייה? האם הוא יחבק שוב את בנו יצחק? ובמה תבחר חוספינה – במנזר הנוקשה או ברודולפו הנחשק?

דעתי על הספר:
כמעט שנה חיכיתי בסבלנות לספר הזה והסבלנות השתלמה. זהו אחד הספרים הטובים והמעניינים שקראתי לאחרונה. קשה היה לי להניח אותו מהיד אפילו לרגע – בעיקר בקטעים שסיפרו על חוספינה ורודולפו. ארוון כותבת בחן וניכר כי היא אוהבת את הדמויות שלה. היא מדקדקת בפרטים הכי קטנים, החל מהמלמלות והבדים של השמלות ועד לאוכל שאוכלים ולאיך נראה החדר באחוזה. כך שהקורא מרגיש כאילו הוא רואה את הכול קורה לו מול העיניים. הרגשתי כאילו לכמה שעות נסחפתי לתקופה אחרת, יפה ומרתקת.
העלילה הראשית על ראובן ואיזבלה מעניינת בעיקר בגלל ראובן הרופא המסכן שהעולם התאכזר אליו. מזמן לא נתקלתי בדמות כה טרגית שנושאת המון על כתפיה. רציתי לחבקו ולנחמו אבל הוא לא היה נזקק לזה שכן עמד בגבורה בתלאות שהציב לו אלוהיו. הוא היה חזק וניסה לא להישבר. הוא מסכן אבל לא התנהג ככזה וזה מצא חן בעיניי. איזבלה היא הזיווג המושלם בשבילו ובשביל העלילה. היא מוסיפה המון פלפל.

סיפורם של חוספינה ורודולפו היה האהוב עליי מכמה סיביות עיקריות: ראשית, מאוד הזדהיתי עם חוספינה שכן כמוה הייתי צנועה, ביישנית, חסרת בטחון עצמי ולא האמנתי שמישהו טוב יאהב אותי בחזרה. הבנתי את ההתלבטות שלה וחשתי אותה כאילו זו הייתי אני. שנית, רודולפו. כל ספר שאשכרה יש בו אביר על סוס כבר עושה לי טוב. חוצמזה, רודולפו לחלוטין גונב את ההצגה שם. קצין וג'נטלמן שהייתי שמחה להכיר במציאות. חיית פרא מבחוץ אך רך לבב ורומנטי מבפנים. יש שילוב טוב מזה? הסיפור שלהם אומנם בנאלי קצת אך רומנטי וכובש. בכלל, האכזבה היחידה שלי מהספר היא שארוון לא נתנה עוד מקום לסיפורם של חוספינה ורודולפו.

הרבה זמן לא ציפיתי כך לספר ולא התאכזבתי כלל. היה שווה לחכות. מי שרוצה להתנתק קצת מבעיות היומיום ו-"לחיות" לכמה שעות בעולם אחר, אני ממליצה בחום רב על "כחותם על לבך". מבטיחה לכם שלא תצטערו.

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

2 תגובות על “כחותם על לבך מאת הילה ארוון (סוקרת: רחל ביו)”

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>