כל מה שקרה שם באמת מאת ברין גרינווד 5/5 (1)

מאת מאיה קראוס ברדה

הם היו אחד לשנייה ככוכב זוהר בחייהם החשוכים.

וייבי (ובונה), בת החמש, זהובת שיער ועדינה, נולדה למשפחה הרוסה ובית מוזנח. אביה, ליאם, עבריין אלים וסוחר סמים, התגורר בנפרד והחליף נשים בקצב. אמה, וואל, אלכוהוליסטית, נרקומנית ובעלת הפרעה נפשית, בילתה את ימיה בשינה או חוסר הכרה. בימים שהייתה "אמא טובה" זכתה וייבי לחיוך ומילים טובות ובימי "אמא רעה" זכתה לנחת זרועה, במהלך השנים הטמיעה אצל וייבי פחדים שהפכו אותה לילדה מוזרה בפי כל, היא לא אכלה ליד אנשים, לא דיברה בכלל ולא אפשרה לאיש לגעת בה. מגיל צעיר היא למדה לטפל בעצמה ובאחיה התינוק. בלילות נהגה להתגנב מחוץ לביתה אל השדה ולצפות בכוכבים.
בלילה גורלי אחד, חייה השתנו כשקלן התרסק עם האופנוע שלו בקרבתה.

קלן (ג'סי ג'ו קלן) בן העשרים ואחת, שקט ונעים הליכות, גדול ממדים ומלא בקעקועים, איבד שליטה על אופנועו כשראה את וייבי, באותו רגע היא נדמתה לו כמלאך.
וייבי הזעיקה עזרה והצילה את חייו של קלן. לאחר שהבריא מפצעיו הם נפגשו שוב בביתה. כשראה את התנאים בהם היא חיה, הוא החליט להציל את חייה.
מערכת היחסים ביניהם נבנתה בהדרגתיות, כשכל העת הם היוו מזור אחד לשנייה. קלן היה זקוק לתשומת ליבה ודאגתה ואייבי הייתה זקוקה למבוגר שידאג לה. קלן למד את הפחדים של אייבי ושמר עליה. הוא דאג לרכוש לה בגדים ולשמור לה אוכל כדי שתאכל בנפרד, דאג שתגיע ללימודים והתייחס אליה בעדינות. כל העת הוא ידע שהקשר הזה לא בריא והסביבה לא תקבל את זה, אך הם לא הצליחו להתנתק זה מזה. לא היה מן הנמנע שהאהבה תפציע ביניהם, קלן דאג לשמור על אהבה אפלטונית והגיע לפורקנו אצל נשים אחרות.
מערכת היחסים המשונה ביניהם הפכה לשגרה בעיני אחרים, על אף שהיו כאלו שהרימו גבה.

ברבות השנים, הקשר נותק בעקבות אירועים טראגיים וחייהם התפצלו, אך לגורל תכניות משלו.

על הספר

הספר כתוב מנקודות מבט שונות, וייבי, קלן, איימי (הבת דודה של וייבי), סבתא של וייבי, ליסה המורה, ועוד. כל דמות חדשה שנכנסת לעלילה הופכת להיות 'המספרת' מזווית הראיה שלה, כך שהגיבורים נראים אחרת מכל זווית והקשר המיוחד בין וייבי וקלן נראה שונה מכל נקודת מבט. לדוגמא – כשוייבי מתארת את קלן הוא נדמה כאיש נפלא, חזק ואוהב ואילו כשהמורה של וייבי מתארת את קלן הוא נדמה כמאיים, חסר השכלה ועבריין.
כל נקודת מבט מוסיפה רובד לעלילה ויוצקת מתח לסיפור. התיאורים והדימויים מובילים את הקורא להזדהות עם הדמויות.
הספר מבוסס על סיפור התבגרותה של הסופרת. במרכזו של הסיפור עומדת על הפרק שאלת הפדופיליה. הסופרת מתעקשת להבהיר שלא כל רומן עם ילדה בהכרח נכנס למשבצת הפדופיליה.

בנימה אישית

ספר חזק, עוצמתי וקשה לעיכול. הספר עורר בי רגשות סותרים לכל אורך העלילה, לעתים הזדעזעתי והתיאורים יצרו אצלי חוסר מנוחה ובמקרים אחרים הבנתי אותם ורציתי שגם האחרים יבינו. מצד אחד הבנתי את הקשר האמיץ בין השניים, הם היוו אחד לשנייה נקודות אור בחייהם החשוכים, הקשר הזה החזיק אותם בחיים, אך מצד שני מערכת יחסים שכזו היא טאבו. סיימתי את הספר עם חיוך ונשמתי לרווחה.
לא כל מה שרואים מכאן, רואים משם.

רומן פסיכולוגי, עוצמתי, מרגש ונוגע ללב. חובה לקרוא!

לכתבה על הסופרת

לרכישת הספר הדיגיטלי ולרכישת הספר המודפס

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>