מחול ואפר מאת איימי הרמון לא דורג.

מאת רחל ביו

"כשהמלחמה הזו תיגמר, אהיה שלך, ראשון, אחרון ותמיד. ואת תהיי שלי".

העלילה:

אווה (בת שבע) רוזלי ואנג'לו ביאנקו גדלו ביחד בבית אחד באיטליה של לפני מלחמת העולם השנייה. היא יהודייה, הוא נוצרי ופרח כמורה. היא בחורה פעלתנית שמפליאה לנגן בכינור והוא חכם עם רגל אחת שלא נותן לה להגביל אותו. הם החברים הכי טובים, כמעט אח ואחות. חופשה משפחתית אחת בחוף הים תטלטל מעט את חייהם כשהם יחשפו זה בפני זו את רגשותיהם הכנים.

כשהנאצים כובשים את איטליה ועולים לשלטון, אנג'לו כבר כומר מוכר ואווה בחורה צעירה ומחוזרת. היא מגיעה אליו לאחר שאסון פוקד את משפחתה וביחד הם מחליטים לפעול. אנג'לו, בסיוע ובאישור הוותיקן והכנסייה מסתיר פליטים יהודים ואווה מתחילה לעבוד אצל קצין אס אס, שבטוח שהיא איטלקייה נוצרייה, ואוספת מידע.

האם הם יצליחו להציל את עצמם ופליטים יהודים נוספים? האם הם יממשו את אהבתם?

דעתי על הספר:

"מחול ואפר" הוא ספר יפיפה ומרגש שמלא בציטוטים שמרטיטים את הלב: "מחול ואפר, מחול אני יוצר זכוכית. וזכוכית מסמלת התחלה חדשה" או "התקווה היא היחידה המסוגלת לעמוד בפני הפחד, והתקווה היא המאפשרת את הנשימה הבאה, את הצעד הבא, את פעולת המחאה הקטנה הבאה, גם אם המחאה הזאת היא פשוט להישאר בחיים".

הדמויות הראשיות מיוחדות מאוד. אווה שנונה ואמיצה בזמנים קשים ואנג'לו הוא כביכול ההפך ממנה, שקול ומוכן לסייע בכול. החיבור הלא הכי טבעי ביניהם מוסבר ומנומק ולא מרגיש לא טבעי בכלל. ההפך, לא ברור איך הם לא היו ביחד כל הזמן. בנוסף, שניהם גיבורים, כל אחד בדרכו שלו. אווה באופן הירואי ופיזי ואנג'לו בצורה שקטה יותר.

הספר מעלה לדיון ערכים שונים: הישרדות – עד כמה האדם יקריב מעצמו על מנת לשרוד? אמונה – בזמנים קשים ובעתות של חשבון נפש, האם האדם יאבד את אמונתו באל או שאמונתו דווקא תגדל ותתחזק? גורל – האם החיים שלנו כתובים מראש או שמא הם משתנים בהתאם למציאות? ואהבה כמובן – האם ניתן לאהוב את מי שכביכול לא מתאים לנו? האם ניתן להלחם באהבה? מה האהבה גורמת לנו לעשות?

זהו ספר העוסק בשואה ובמלחמת העולם השנייה ולפיכך הוא מכיל גם קטעים קשים של מוות, שגרמו לי לבכי ולסערת רגשות. הסופרת מתארת בדיוק רב את העזרה שהגיש הוותיקן והכנסייה הקתולית ליהודי איטליה – החלק הזה בסיפור חידש לי רבות על השואה שכן לא הכרתי אותו בכלל ועניין ללמוד פן נוסף על המלחמה.

אני ממליצה על הספר למרות הנושא הכאוב בו הוא עוסק, בגלל הגיבורים יוצאי הדופן שלו והמילים היפות של הסופרת שמקשות על הקורא להישאר אדיש בעת הקריאה.

מה חשבתן על הסיקור? כתבו לנו (גללו מטה לתחתית הסקירה). לסקירות נוספות של רחל לחצו כאן ולרכישת הספר לחצו כאן

מה חשבת על הסקירה? אשמח לקבל דירוג

השאר/י תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>