סנטרל פארק מאת גיום מוסו

472 0
472 0

החלטתי לצאת מאזור הנוחות שלי ובהמלצה חמה קראתי את הספר המופלא “סנטרל פארק”. רומן-מתח מלא ברגשות וטלטלות.

סקירתה של רינת יגל

אליס, שוטרת מפריז בשנות השלושים המאוחרות לחייה וגבריאל פסנתרן ג’ז אמריקאי, מתעוררים בוקר אחד אזוקים האחד לשנייה על ספסל בסנטרל פארק.

אליס מתעוררת לפני גבריאל ובוחנת בעיני שוטרת את המצב, היא מנסה למקם את עצמה בזמן ובמקום. היא בודקת את גופה ומגלה כתמי דם בחולצתה, באקדח שלה חסר כדור והיא מנסה להיזכר איפה הייתה אמש. לאחר מכן היא מעירה את גבריאל משנתו. מאותו רגע השניים מנסים לפענח איך הם הגיעו להיות אזוקים יחד על ספסל בפארק בניו יורק.

אליס טוענת שבילתה עם חברות בשאנז אליזה, שבפריז ואילו גבריאל ניגן במועדון בדבלין.

השאלה אם זה אפשרי – טכנית לא. אך בסיפור העלילה המופלא של הסופר גיום מוסו הכל הגיוני ואפילו ניתן לפתרון כמו משחק פאזל שחלק אחד מתחבר לשני. ההפתעות שבדרך והקושי לא משאיר את הקורא רגוע.

אט, אט עם התקדמות העלילה, כשמספר טלפון מתגלה בכיס מכנסיה של אליס, ומספר חדר חרוט על זרועו של גבריאל, הצורך לאכול ולשרוד ולהמשיך להתקיים מקרבים בין אליס לגבריאל. היא נפתחת אליו באחד הפעמים ומספרת לו על חייה ועברה. סיפורה מסמר השיער (לא אכתוב כדי להימנע מספויילרים), מרגש, מותח וליבנו יוצא אל השוטרת הדקיקה והעדינה ויחד עם זאת חכמה ונחושה. העבר שלה לא מונע ממנה לפחד יותר בהווה או להימנע מהרפתקאות מיותרות. להפך לאורך כל העלילה היא לוקחת את החוק לידיה ומסתבר שלא בפעם הראשונה.

אך האם היא בלתי מנוצחת? מי מנסה לפגוע בשני הזרים האלה ולמה דווקא בהם?

גבריאל ממשיך לאורך העלילה להיות קשוב ולהתמודד עם ניסיונות הפענוח של אליס כדי לקדם את החקירה ולקדמה, אך מערכת היחסים בין השניים מטלטלת לא פעם בין יחסי אמון לאי אמון.

כל דמויות המשנה בעלילה תורמות רבות להתקדמות שלה ויחד עם זאת ככל שהעלילה מתקדמת, אנו הקוראים נאלצים להתמודד עם השאלה מי אוהב את אליס ומי האויב שלה? כל מי שהאמנתי בו הפר את אמוני בפרק אחר עד שהרגשתי שחבל מתהדק על גרונה של אליס.

האם גבריאל היה אזוק לאליס במקרה או שיש סיבה שדווקא שניהם מוצאים את עצמם יחד?האם הצימוד הזה בא כדי לפגוע באליס או להציל אותה?

ללא ספק הפתרון יהפוך את חייהם.

לסיכום

הספר מסופר בגוף שלישי ומסופר בהווה עם קפיצות לעבר, המעברים תורמים הן לפתרון התעלומה והן על חייה של אליס. ספר גאוני, מותח, מטלטל, מרגש שהצליח להוציא ממני קשת של רגשות עד המשפט האחרון. עריכה מצוינת ותרגום מדוייק, אי אפשר להניח מהיד.

ממליצה בחום.

לסקירות נוספות של רינת לחצו כאן, לספרים דומים שיכולים לעניין אתכן לחצו כאן ולספרים נוספים של הסופרת לחצו כאן

In this article

הצטרף לשיחה