389 0
389 0

מאת רינת יגל

“בעיר יפה ומלאת געגועים אני הולך, להתמסר לרצונות שלי, להסתבך” ( עברי לידר ציטוט מתוך הספר)

נועה בת ה-27, דוקטורנטית לפסיכולוגיה, עוברת לגור באופן זמני עם הדר אחותה הצעירה ממנה בשנה.
הדר גרה עם בן זוגה אופיר, מדריך, מורה דרך ואוהב טבע.
הסיפור הוא על שתי האחיות שגדלו באותו בית דתי לאב שהוא רב.

נועה ממשיכה בדרך החיים של הוריה על פי חוקי הדת, היא צנועה, שומרת מצוות וחסודה. רק שבגיל 27 טרם מצאה את הזיווג המושלם, היא מחפשת חתן מתאים, היא בררנית מאוד אך מייחלת ליום שתוכל לקיים את מצוות הקמת בית בישראל.
הדר הצעירה יותר תמיד התמרדה לדת ולחוקי הבית שגדלה בו, אלה הובילו אותה בסופו של דבר לחזור בשאלה. אופייה המרדני, פורץ הגבולות גורם לה לא לאחת להיות חסרת אחריות ולהישען על בן זוגה, אופיר שלא פעם אסף את שבריה. הדר מרדה בדת מאז ילדותה ומאידך זוכרת פסוקים, תפילות וחוקים בעל פה ומצליחה להפתיע את הסובבים אותה. יש לה נפש רגישה ואצילית למבוגרים ולחיות, אך מגלה חוסר סובלנות וסלחנות כלפי אנשים שנצמדים לחוקים ואיסורים – דמותה מאוד אמביוולנטית.
המגורים המשותפים בין נועה, הדר ואופיר מציפים קונפליקטים בין הדת, לחילוניות, רגשות, מוסר, נאמנות, תשוקות, ידידות, קנאה וסודות.

בעוד נועה מחכה לזיווג המיוחל ולהתמסד, הידידות בינה לבין אופיר הולכת ומתעצמת. הוא נמשך לאישיותה המיסתורית, השקטה והעצמאית. נועה כובשת אותו והוא מוצא את עצמו רוצה להיות לצידה בכל רגע נתון. ונועה לראשונה בחייה, דווקא עם החבר של אחותה היא חווה אינטימיות, משיכה ותשוקה שלא ידעה קודם. האם היא יכולה להתאהב בבן הזוג של אחותה או שהידידות היא טבעית מעצם המגורים יחד?

נועה במסגרת עבודתה מקבלת לתצפת בסירטונים במטופלים ולנתח אותם. עמיחי, מטופל דתי בן גילה מצליח ללכוד את תשומת ליבה כבר בתצפית הראשונה. היא מתאהבת בפתיחותו ובדרך שהוא מבטא את תחושותיו ותשוקותיו. אך האם המפגש האינטימי ביניהם מחוץ לסרטונים יבואו לידי ביטוי גם במציאות? האם עמיחי הוא האחד שחיכתה לו כל השנים? עמיחי שכל כך מתאים למשפחתה, לעולמה הבטוח, המוכר ההגיוני.
במה נועה תבחר? בשלום בית ובהמשך קשר בריא עם אחותה היחידה? או בבחור שבאזור הנוחות שלה או שתפתח את ליבה ותקשיב לתשוקותיה?

בדרכה הייחודית נתנאלה סוחפת ומטלטלת את הקוראים פרק אחר פרק באופן מאוד מרתק, מאוד מסקרן לתהות מה גורם להתנגשות הזו בין אמונה – דת לבין חילוניות. לתהות האם הלב שלנו בין אם אנו דתיים או חילוניים יודע להפריד ולהתנתק מרגשות ומתשוקות?

על הדמויות:

היו הרבה, אם הייתי צריכה לנתח את כל אחד ואחת מהדמויות הייתי צריכה להיות דוקטורנטית לפסיכולוגיה כמו נועה ! כל דמות בספר עוברת תהליכים, קונפליקטים והארות המבטאים את עולמם הפנימי והחיצוני המושתת על חוקים, איסורים ואמונה עזה.
** הסיפור על העגבניה חרוט בראשי לנצח מעתה 😉

על הספר:

זהו ספר הביכורים של נתנאלה שלזינגר. הסיפור כתוב בגוף שלישי ויש המון מעברים לגוף ראשון באותן פסקאות ואותו פרק. המעברים לגוף ראשון וחזרה לשלישי ללא מרכאות לאורך כל הספר הקשה לא פעם על רצף הקריאה ולקצב שלו. שכן לא ברור בכל פעם מי המספר. כל דמות מקבלת עמוד-שניים ומתחלפת לדמות אחרת באותו הפרק, חבל שלא צויין השם בקטן מתי דמות מתחלפת, לדעתי זה היה עוזר להפחית את הבלבול בין המעברים מדמות לדמות.
יחד עם זאת נושא הספר ריתק ומשך אותי, התרגלתי לצורת הכתיבה והדמויות סחפו אותי להמשיך עד הפרק, העמוד, המשפט האחרון.

ממליצה בחום ספר מרגש.

מה חשבתן על הסיקור? כתבו לנו (גללו מטה לתחתית הסקירה). לסקירות נוספות של רינת לחצו כאןלרכישת הספר הדיגיטלי באתר עברית והספר המודפס באתר הוצאת מודן

In this article

הצטרף לשיחה