5 סיבות לקרוא ספרות רומנטית ישראלית

1334 0
1334 0

מאת חן נבון

ולמה אני ממליצה שהספר הבא שתקראי יהיה רומן רומנטי ישראלי.

יש כל כך הרבה סיבות למה אנחנו אוהבות לקרא רומנים רומנטיים:

הם גורמים לנו להרגיש טוב, משפרים את מצב הרוח, מצחיקים, סקסיים, מרגשים עד דמעות וגורמים ללב לעשות סלטות באוויר. ובגלל כל הסיבות האלה אנחנו פשוט לא מצליחות להוריד את הספר מהיד.
אבל הנה כמה סיבות למה הספר הבא שתקראי (ובתקווה שעוד הרבה ספרים אחריו) יהיה רומן רומנטי מקורי שנכתב ע”י סופר/ת ישראלי/ת.

#1

עידוד התעשייה הישראלית
אין כמו לתרום לתעשייה ולקנות מוצר כחול לבן. ואם אפשר ליהנות מזה על הדרך, אני אומרת למה לא!
תמיכה בסופרים שאנו אוהבים ומעריכים ובעשייה שלהם באה לידי ביטוי ברכישת הספרים שלהם. ככה אנחנו אומרים להם בעצם תודה, תמשיכו. אתם נהדרים. והסיפוק הוא הרבה יותר גדול כאשר התמיכה הזאת היא בעשייה תוצרת הארץ. באחד משלנו.

#2

כתיבה קולחת ורהוטה שאינה נאבדת בתרגום.
אין דבר יותר מרגיז מאשר לקרא ספר מתורגם כאשר המשפט שהרגע קראת צועק עלייך מהדף: הייתי פעם באנגלית. ואת יודעת שזה פשוט לא זה.
אין כמו לקרא ספר בשפה שלנו. וכשאני אומרת בשפה שלנו הכוונה היא לא רק למילים. הכוונה היא לסלנג, למושגים בהם אנו משתמשים והדרך שבה אנו מנסחים את עצמנו וחושבים. העונג בקריאת ספרות מקור הוא שאנחנו קוראים את הספר כמו שנכתב, מהסופר אל הקורא, ללא תיווך.

#3

הספרות הרומנטית המקורית נמצאת במגמת עליה.
ע”פ נתוני ההוצאה לאור של הספרייה הלאומית, בשנת 2016 ראו אור כ-75 ספרי מקור מסוגת הרומן הרומנטי לעומת כ-18 בשנת 2014.
ניכרת עליה משמעותית בהוצאת ספרי מקור רומנטיים וגידול משמעותי במס’ הסופרות הישראליות שכותבות בסוגה זאת. ולכן מגוון הספרים גדל וכל אחת יכולה למצוא את הפינה שלה ואת מה שהיא אוהבת.

#4

ספרים שקל מאוד להתחבר אליהם.
אם זה בגלל שהדמויות נושאות שמות ישראליים, שהאירועים בספר לעיתים מתרחשים במקומות אותם אנחנו מכירים מקרוב או שהעלילה מושפעת מחיי היומיום שלנו פה בארץ, אנחנו מחזיקות את הספר הזה ומרגישות בבית. זה מרגיש נכון, רלוונטי ולא תלוש מהמציאות. והחיבור הזה נחוץ לנו כדי להיכנס אל תוך העלילה באופן מוחלט ולאבד את עצמנו בתוכו.

#5

מדובר בחבורה של סופרות (וגם מס’ קטן של סופרים) פורצות דרך.
כתיבת רומנים רומנטיים הוא משהו שלא היה מקובל בחברה הישראלית עד לפני כמה שנים.  לאחרונה צצות יותר ויותר סופרות כאלה שמשנות את פני העשייה הספרותית בארץ.
וזאת הזכות שלנו כקוראות להיות חלק מהדבר הגדול הזה שהן התחילו פה. ככל שנקרא יותר ספרות מקור רומנטית כך יגדל הביקוש והסופרות הישראליות בז’אנר הזה רק יתעצמו ויגדלו.

In this article

הצטרף לשיחה